RD ČEŠKOVICE

RD ČEŠKOVICE
Češkovice, Jihomoravský kraj
2014-2015
,
studie / dur / dsp
TEXT

ARCHITEKTONICKÉ ŘEŠENÍ

Hlavní ideou návrhu rodinného domu bylo vytvoření tvarově jednoduchého objektu zasazeného do svažitého terénu. Vzhledem k orientaci pozemku, se hlavní obytné prostory nacházejí na jihozápadní straně. Je tak zajištěno dostatečné osvětlení a působivý výhled do krajiny. Hlavní vstup, pomocné provozy a komunikace jsou na straně severní.

Hmota objektu byla vertikálně rozdělena na dvě poloviny. Spodní část s hlavním obytným prostorem je natočena více do zahrady. Prvek zešikmení se také objevuje u hlavního vstupu a ostění okenních otvorů.

Střecha objektu je pultová se sklonem východním směrem a je řešena s extenzivní vegetací.

Dům je doplněn o trojici pobytových teras s různým charakterem využití - relaxace, grilování, koupání v bazénu.

 

DISPOZIČNÍ ŘEŠENÍ

V nástupním podlaží (2.NP) je situována ložnicová část - klidová zóna. Na vstupní zádveří navazuje schodišťová hala z které jsou přístupné tři ložnice, koupelna a samostatné wc. Všechny místnosti jsou přirozeně osvětlené a větrané. Zrcadlo schodiště umožňuje optické propojení haly s hlavním obytným prostorem 1.NP. Hala je osvětlena oknem na východní straně a také kruhovým střešním světlíkem.

V 1.NP se nachází hlavní obytný prostor - obývací pokoj s jídelnou a kuchyňským koutem. Hlavní obytný prostor 1.NP je doplněn o přidružené prostory pohotovostního wc s předsíňkou, spíž, místnost domácích prací, dílnu a technickou místnost. Dominantní prosklená stěna umožňuje přímé propojení se zahradou.